SON DAKİKA
haberL haberR

Bitlis: Göçün bedelini ödüyoruz

26.01.2013 07:00  

Dilovası’nda Polisan Boya dahil 8 şirketin sahibi olan 85 yaşındaki duayen işadamı Necmettin Bitlis, yakın tarihi ve sanayiciliğini anlattı.

Bitlis: Göçün bedelini ödüyoruz
Bitlis: “Anadolu’dan İstanbul’a sürekli göç teşvik edildi. Yaşanan sorunlar onun bedelidir. Bu bedeli hepimiz ödüyoruz”

Herkes ona “Baba” diye hitap etse de ısrarla “Ben baba değil ağabeyim” diyor. Başta Polisan Boya olmak üzere çoğu kimya sektöründe 1500’ün üzerinde insanın çalıştığı 8 ayrı şirketinin fabrikası ve özel limanının bulunduğu Kocaeli’ye bağlı Dilova’sındaki ofisinde buluştuğumuzda Necmettin Bitlis, benden yaşını tahmin etmemi istedi.

Düşündüm, taşındım “60-65 varsınız değil mi” şeklinde cevapladım. Neşeyle gülünce bilemediğimi anladım. Sonra da gerçek cevabı kendisi verdi: “Tam 85 yaşındayım. Hala işimin başındayım, küçükken yaşımdan büyük gösterirdim, yaşlanınca yaşımdan küçük gösteriyorum. Bugüne kadar sadece bir iki defa dışında hastaneye yolum düşmedi.”

Anadolu’ya gitmeliydik

Neredeyse bir gün boyunca Bitlis’le fabrikalarının arasındaki sığınağı ahşap ofisinde anılarını ve görüşlerini paylaştım. Yakın tarihimizi ve sanayi geçmişimizi de içine katarak anlattığı roman tadındaki hayat öyküsünü dinledim. Özellikle, daha 1950’lerdeki öngörüsüyle zamanın Başbakanı Adnan Menderes’in Sanayi Bakanı Şahap Kocatopçu’ya, “ İstanbul’da maliyetler çok yüksek. Bize destek verin, fabrikalarımızı Anadolu’ya taşıyalım” tavsiyesinin yerine getirilmemesinden dolayı hala üzüldüğünü söylemesinden çok etkilendim. Bunu naklederken, “O yıllarda bunlar yapılsaydı, Güneydoğu’da ne işsizlik ne de terör olurdu” sözleri, geçmiş yıllardaki hataları da sergiliyordu.

* Aileniz neden Bitlis’ten önce Malatya’ya sonra da İstanbul’a göçtü?

Bitlis benim babamemleketim. 1900’lü yılların ilk çeyreğinde bölgedeki istilalar sebebiyle, Ermeni çetelerinin o dönemki katliamlarının yol açtığı travmanın etkisiyle ailem Malatya’ya yerleşmiş. Babam Faik Bey orada açtığı dükkanda kumaş dahil her şeyi satarmış. İlkokulu orada bitirdim. 8 yaşında babamın dükkanında çalışmaya başladım. Okumamız için aile İstanbul’a taşındı. Sultanhamam’da bir Yahudi tüccarla ortak çalışırdı. Ticaret Lisesi’nde ikinci sınıfta öğretmenimle kapışıp okulu bıraktım. O arada babam ortağından ayrıldı, bu kez ben ortak oldum. Çetelerden kaçmışlar

* ‘Keşke okusaydım’ dediniz mi?

Ben, “Sanayici olunmaz sanayici doğulur” diyenlerdenim. Girişimci ruh ya vardır ya da yoktur. Biz babamla kumaş ticareti yapıyorduk. O yıllarda bu iş kolay değildi. Babam önce istemese de apre konusunda zorluk çektiğimiz için atelye kurmaya giriştim. Şark Mensucat’ın da temeli böyle atıldı. Şimdi kimya ve boya sektöründe tanınsam da işe tekstille başladım. Hatta, inşaat işleriyle de uğraştım.

Eşref Bitlis ölmeseydi Genelkurmay Başkanı olacaktı

* Sizin, uçağı düşmesi sonucu ölen Eşref Bitlis’le bir akrabalığınız var mı?


Evet. İkimizin dedeleri kardeşti.

* Eşref Bitlis öldürüldü mü, yoksa öldü mü?

Çok değerli bir asker, çok değerli bir insandı. Hatta o, biliyorum ki Genelkurmay Başkanı olacaktı ama ömrü vefa etmedi. Neden öldü ya da neden öldürüldü onu bizim bilmemize imkan yok. Devlet bilmedikten sonra biz gerçeğin ne olduğunu hiç bilemeyiz. Gerekli açıklamayı devlet yapmalı. Herhalde devlet de bilmiyor ki, herhangi bir açıklama yapılmıyor ve fail meçhul kalıyor.

Uzun yaşamanın sırrı

Arkadaşlarının ifadesiyle “Bay Bitlis”, özel konulara da girdi. Formülü kendisine ait olan “köfte-ekmek” ile ayrandan oluşan özel öğle yemeğine davet etti. Sonra da uzun ve sağlıklı yaşamanın sırlarını açıkladı: “Ben, bu sırrı çok çalışmakta, yeni yatırımlar planlamakta ve iyimser olmakta buluyorum. Yüksek tansiyonum da şeker hastalığım da yok. Az et yerim. Buna mukabil bol yoğurt ve sebze tüketirim. Salatamı, yeşilliklerimi de Boğaziçi’ne bakan Bebek’teki yalı dairemin terasında yetiştiririm.”

Dilovası’nı biz temizliyoruz Gebze kirletiyor

* Dilovası artık çevre kirliliğinden kurtuldu mu?


200 firmaya ait genel arıtma sistemi kuruldu, bütün kanalizasyonlar değişti, yollar yapıldı. Biyolojik ve kimyasal tam bir arıtma sistemi gerçekleşti. 20 dönüm üzerine kuruldu sistem, yaklaşık 15-16 milyon euroya mal oldu. Bu maliyeti de OSB karşıladı. Halen borcumuzu ödüyoruz. Bizden gelen kirlilik artık yok. Ama, Gebze’nin kanalizasyonları hala buradaki dereye akıyor. Evsel atıklar geliyor. Gebze Belediyesi, hala kanalizasyon sistemlerini yapmadı.

TEŞViKLER SÜPER AMA SANAYİCİ KORKUYOR

* Bir yandan terörle mücadele yapılırken, diğer yandan getirilen teşviklerle bölgeye yatırımlar yapılabilir mi?


Teşvikler çok güzel, hatta süper ama yatırımlar için ilk şart terörün durmasıdır. Çünkü, sanayici oraya gitmeye korkuyor. Bizim yaptığımız iş o bölgeye gidecek iş değil ama gitmek isteyenler çok var.

* Bölgeye yakın limanlar yok. Bu sorun olmaz mı?

Liman şart değil. Trenlerin işlemesi önemli. Demiryolunun da limandan farkı yok. Devlet Demiryolları, 20 sene önce bunları yapmış olsaydı, 2023’te Türkiye’nin ihracatı 500 milyar dolar olacak diyoruz ya, bence bugün 500 milyar dolarlık ihracat noktasına gelmiş olurduk.

Terör biterse kimse Türkiye’yi tutamaz

* Türkiye sizce bugün nereye gidiyor?


Çok iyi yerlere gidiyor. Yeter ki şu terör olayları son bulsun. Terör biterse inanın Türkiye’yi kimse tutamaz ve tutamayacaktır. Benim görüşüme göre de bu terör olayları dışarıdan beslendi. Nedeni de Türkiye’nin önünü kesmek içindi.

* Başbakan Tayyip Erdoğan, sizce akan kanı durdurabilecek mi?

Başaracağı kanaatindeyim. Sözünün arkasında duran bir insan. Kendisi de söylediği gibi rahmetli Turgut Özal’ın izinden gidiyor, onu takip ediyor.

* Güneydoğulu bir işadamı olarak soruyorum, terörü nasıl çözebiliriz?

Terörün ve anarşinin bitmesi tek amaç olmalı. Barış sürecini tümüyle destekliyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koymamız lazım.

Yorganını sırtlayan İstanbul’a geldi

* Neden İstanbul’da kentsel dönüşüme mecbur kaldık?


Başta Adnan Menderes dönemi olmak üzere İstanbul’a göç sürekli teşvik edildi. Anadolu’nun kalkınması yerine oy kaygısıyla ‘Gelin gecekondunuzu kurun, İstanbul’da size ekmek çok’ anlamındaki çağrılarıyla insanlar İstanbul’a göçtü. Yorganını sırtlayan, bavulunu eline alan İstanbul’a koştu. Sonra da kimse bunun önüne geçemedi. Şimdi onun bedelini ödüyoruz.

* Sorunları Erdoğan mı düzeltmek zorunda kaldı?

Maalesef öyle. Menderes, Anadolu’da kalkınmayı sağlasaydı bugün İstanbul’un nüfusu da 15 milyon olmazdı. 7-8 milyonlarda kalırdı. Bugün Türkiye, 75 milyon demek ki 6-7 defa büyümüş. İstanbul’un da cazibe merkezi olduğunu kabul edersek en fazla 2-3 kat artmalıydı. Anadolu ile İstanbul’un aynı anda kalkınması lazımdı. Orada çok büyük hatalar yaptık.

Bizde para durmaz tek eğlencem olan yatırıma gider

* En zengin ilk 100 listesinde kaçıncı sıradasınız?

Bir ara 50’nci ile 70’inci sıralardaydık. Şimdi bilmiyorum. Bizim varlıkları hesap edersek 2 milyar lira civarında çıkar .

* Bu kadar parayı ne yapacaksınız?

Para bizde durmaz. Doğru yatırıma gidecek. Birçok fabrikalar kuruluyor. Benim zevkim, tek eğlencem yatırım yapmak.

PERİHAN ÇAKIROĞLU - BUGÜN GAZETESİ

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
takdir edilecek bir iş adamı allah yolunuzu açık etsin hayırlı işler dilerim.
ABDURRRAHMAN ÖZ - 14:29, 26 Ocak 2013 Cumartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın