haberL haberR
1 facebook twitter googleplus

Ekonomi

26 Mayıs 2013 Pazar, 13:27
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Ana Sayfa » Ekonomi » Hayvan dışkısından enerji üretimi haberi
26 Mayıs 2013 Pazar, 13:27

Hayvan dışkısından enerji üretimi

Hayvan dışkısından enerji üretimi
Türkiye'de ilk kez İzmir'in 12 köyünde uygulanan proje ile kırsal kesimde enerji devrimi yaşanıyor.
Küçük üreticilerin de biyogaz üretebileceği düşük maliyetli sistem geliştiren ve köylerde pilot tesisler kuran Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, en az 5 ineği olan köylünün, ısınma, gaz ve elektrik ihtiyacını hayvan dışkısından karşılamasını sağladı.

AA ekibi, Torbalı ilçesine bağlı Eğerci Köyü'nden Selma - İbrahim Dayar çiftinin, Kalkınma Bakanlığı ve İzmir İl Özel idaresi desteğiyle yürütülen "Kırsal Kesim Biyogaz Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması" projesi kapsamında biyogaz üretimini görüntüledi.

İnşaat teknikerliğinden emekli olduktan sonra köyüne dönerek hayvancılığa başladığını, halen 12 baş hayvanla süt üreterek yerel bir işletmeye sattığını anlatan Dayar, 2007 yılında Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü'nden gelen bir araştırma görevlisinin kendisine projeden bahsettiğini, söylediklerini mantıklı bulunca projeye tereddütsüz destek olmaya karar verdiğini söyledi.

Yapılan çalışma boyunca araştırma ekibindeki görevlilerin evlerine gelerek günlük hayatlarını, üretim biçimlerini incelediğini, buna göre tasarlanan 25 metreküplük biyogaz tesisinin bahçeye kurulduğunu ve çalışmaya başladığını anlatan Dayar, sistem kurulduktan sonra hayatlarında köklü değişiklikler olduğunu ifade etti. Geçmişte ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını odun ve kömürle çalışan sistemle sağladıklarını, günlerinin önemli bölümünü yakacak hazırlamakla geçirdiklerini ifade eden Dayar, şöyle konuştu:

"Gübreden enerji elde edilebileceğini daha önce duymuştum. Ama ortada somut bir örneği yoktu. Bunun ancak zenginlerin işi olduğunu düşünüyordum. Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz gübre, ekili ürünleri yakması nedeniyle eskiden başımıza dert oluyordu. Eşe dosta vererek kurtulmaya çalışıyorduk. Kurulan sistemle her gün akşam saatlerinde eşimle birlikte hayvan dışkılarını topluyoruz. Tartılı sisteme sahip el arabası ile günlük 600 kilogram dışkıyı sistemin besleme tankına döküyoruz. Burada eşit miktarda suyla karıştırarak reaktöre pompalıyoruz. Fermente olan dışkılardan çıkan gaz, gazometre cihazına geçiyor, kirlilikten arınıyor ve depolanıyor. Buradan sonra gaz, evin kombisine, mutfaktaki ocağa veya 5,5 kilovat saatlik kapasiteye sahip jeneratöre veriliyor. Evmizin tüm ısınma ve pişirme ihtiyacı biyogazla karşılanıyor. Yaz aylarında ısınma ihtiyacının azalmasıyla elektrik üretimine ağırlık verebiliyoruz. Şu anda istersek sayaçtan elektriğimizi kapatıp ihtiyacımızın tamamını biyogazdan elde edebiliyoruz. Yaz aylarında klimalarımızda bu enerjiyi kullanarak serinleme imkanımız da olacak. TEDAŞ ile enerji satışı konusunda sözleşme aşamasındayız. Bu sürecin tamamlanmasıyla üretip sisteme verdiğimiz elektriğin bedeli faturamızdan düşülecek."

Komşularının ilk yıllarda biyogaz projesine inanmadığını, projeye alaycı yaklaşanlar olduğunu anlatan Dayar, sistemin getirdiği fayda görüldükten sonra herkesin kendi bahçesine de sistemi kurmak istediğini, hatta kendi tesisinden boruyla hat çekerek gaz almak isteyenlerin dahi çıktığını anlattı.

Sistem sayesinde, gübrenin toprak için daha faydalı hale geldiğini, dışkıdan kaynaklanan koku ve sinek sorununun da önemli ölçüde azaldığını anlatan Dayar, tüm köylerde kullanılması gerektiğini ve üreticilere tavsiye ettiğini anlattı.

Selma Dayar ise geçmişte her gün yakacak hazırlamak zorunda kaldıklarından, odun kömür maliyetinin yanında çok emek sarfettiklerini belirterek, "Eskiden doğalgazı var diye şehirdeki evlere imrenirdik. Şimdi hayvanlarımız sayesinde bizim de doğalgazımız oldu. Biyogaz tesisi özellikle kadınların yükünü önemli ölçüde hafifletiyor. Üstelik gaza ve elektriğe para vermiyoruz" dedi.

"Türkiye modeli" geliştirildi

Güneş Enerjisi Enstitüsü'nde farklı alanlardan mühendislerin oluşturduğu Biyokütle Enerjisi Araştırma Grubu'nda görev yapan Araştırma Görevlisi Özben Ersöz, Türkiye'de 1957 yılında başlatılan biyogaz geliştirme projelerinin özgün bir sistem ortaya konulamaması nedeniyle geliştirilemediğini, son yıllarda ise ithal teknolojiler kullanılarak tamamen elektrik üretimi amaçlı 500 metreküp ve üzeri kapasiteye sahip büyük biyogaz tesislerinin kurulmaya başlandığına dikkati çekti.

Enstitü'nün, bu alanda bir "Türkiye modeli" geliştirmek üzere 2007 yılında tamamen kırsal kesime yönelik bir sistem için çalışma başlattığını, İzmir'de hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı köylerde anketler yaparak başladıkları proje kapsamında 12 üreticiyle anlaştıklarını belirten Ersöz, Türkiye şartlarına uygun, maliyeti düşük, verimi yüksek ve kurulması kolay bir sistem geliştirdiklerini dile getirdi.

Sistemin tamamen Enstitü tarafından tasarlandığını, güneş enerjisi kolektörlerinin de entegre edildiği sistemde gazın temizlenmesi ve depolanmasını amaçlayan gazometre parçasının enstitü tarafından geliştirilerek faydalı model belgesinin alındığını anlatan Ersöz, 5 hayvanlık kapasiteye sahip 5 metreküplük ve 30 hayvanlık kapasiteye sahip 25 metreküplük iki sistem için proje oluşturduklarını, köylerde kurdukları sistemi GPRS bağlantısıyla Enstitü'deki merkezden kontrol ettiklerini dile getirdi.

Köylünün sadece sistemi dışkıyla beslediğini ve kontrol panosunda gazı nerede kullanacağına karar verdiğini söyleyen Ersöz, şu bilgileri verdi:

"Biyogaz tesislerine büyük yatırımcının ilgisi giderek artıyor. Ancak enerjide gerçek bir dönüşümün sağlanması için köylünün de bu işe inanması gerekiyordu. Sistemi kırsal kesimde yaşayan vatandaşların bilinçlenmesi için başlattık. Şimdiden çok yoğun bir ilgi görüyoruz. 5 metreküplük bir tesisin maliyeti yaklaşık 13 bin lira, 25 metreküplük ise kullanım amacına göre 35 ile 50 bin lira arasında değişiyor. Halihazırda kalkınma ajanslarının ve ilgili bakanlıkların sunduğu teşvikler var. Sistem 2-3 yıllık sürede kendisini amorti ediyor. Projenin bundan sonraki hedefi ise biyogaz tesislerinin bir merkez altında yaygınlaştırarak hibe destek programlarının açılmasını sağlamak. Sistemi Türkiye'nin her yerinde kurabiliriz. Sistemin yaygınlaşması enerji açığının kapatılmasına büyük katkı sağlayacak. Biz projeyle 12 köyde bu işin olabileceğini gösterdik."

Başlattıkları projenin kırsal kesimde, yenilikçi teknolojilere karşı korkudan kaynaklanan direncin kırılmasında önemli bir rol oynayacağını anlatan Ersöz, sistemi yerinde görmek isteyenleri örnek tesislere davet ettiklerini, biyogaz tesislerinin yaygınlaşması için siyasi otoritenin de teşvik ve eğitim konusunda desteğinin şart olduğunu sözlerine ekledi.

AA
Etiketler : İZMİR, inek, enerji, , elektrilk
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Dehşete düşüren görüntü
TAM O ANDA ÇEKİLDİ
hepsi çok iyi,amma,keşke birazda fotoraflarda olsaydı.
Misafir - 12:07, 14 Mart 2014 Cuma
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Giymeden önce bir kez daha düşünün
 • Giymeden önce bir kez daha düşünün
 • Kazakistan’da iki tren aynı anda TIR'a çarptı
 • Ahmet Kaya Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni
 • Levent Gültekin'den Tarafsız Bölge'de PKK iddiası


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURTKoza Altın ve siyasi baskılar...
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKİktidarın iradesine uymamak vicdansızlık mı?
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞBal tutana parmağını yalamak serbest olunca…
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARTürkiye'nin önünde üç seçenek var
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZKadının fıtratı değişir mi?
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKTürkiye dünyaya kapanıyor
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARMeğerse keman sesini ne kadar çok seven varmış…
 • Tarık TOROSTarık TOROSUykularını kaçıran ülke
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇEkonomik zorluklar ve Ponzi oyunu
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCAN20 binden az nüfuslu yerler TV izlemiyor mu?
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANEn güvenlisi kapalı, tabutlar açık!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELHindibanın besin değeri nedir?
 • Erdoğan SÜZERErdoğan SÜZERPara toprak oldu, yoksul işsiz kaldı
Erhan BAŞYURTKoza Altın ve siyasi baskılar...

FOTO GALERİ

 • İşte Türkiye'nin rekabet haritası
 • Okan Bayülgen Şirin Ediger 'Evliliğini terapist de kurtaramadı'
 • Gülme krizine giren vatandaş
 • Facebook'ta en çok hangi şehirler beğeni aldı?
 • Ferguson kararı ABD'yi karıştırdı!
 • Koca ayıya böyle meydan okudu!
 • Bize hayatımızın dersini veren 10 öğretmen
 • Silopi'de kaza: 3'ü çocuk 4 kişi öldü, 2 yaralı
 • Sadece öğretmen çocuklarının anlayacağı 11 durum
İşte Türkiye'nin rekabet haritası