haberL haberR
0 facebook twitter googleplus
Ana Sayfa » Ekonomi » EXPO 2020'yi kim kazandı?

EXPO 2020'yi kim kazandı?

27 Kasım 2013 Çarşamba, 19:50
Fransa'nın başkenti Paris'teki EXPO 2020 oylaması sonuçlandı. İzmir'in EXPO 2020 hayali başka bir bahara kaldı. İşte EXPO 2020'yi kazanan ülke ve oylamanın detayları...
EXPO 2020'yi kim kazandı?
Binali Yıldırım: Kaybeden İzmir değil

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in 2020 EXPO oylamasını kaybetmesini değerlendirdi.

Gazetecilere değerlendirmede bulunan Binali Yıldırım, "Bundan sonra bu organizasyonların seçim sistemleri ve usül esaslarının çok daha sağlam ilkelere, evrensel kurallara bağlanması gerekir. Milletimiz, İzmirliler şunu iyi bilsin: İzmir kaybetmedi, İzmir kazandı. İzmir ruhu olarak, Türkiye ruhu olarak çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Bakan Yıldırım, "Aslında kaybeden İzmir değil, kaybeden Türkiye değil, hiçbir etik değeri dikkate almadan her türlü işi yapmaya çalışan ve bununla sonuç alma gayretinde olan bazı adaylardır." ifadelerini kullandı.

Paris'ten üzücü haber geldi.

EXPO 2020 oylamasının ikinci turunda İzmir elendi. İlk turda Dubai 77, Ekaterinburg 39, İzmir 33, Sao Paolo 13 oy aldı. İlk tur sonucuna göre Sao Paulo elendi. Bu sonuçla Dubai, Ekaterinburg ve İzmir ise ikinci turda yarışmaya hak kazanmıştı. İkinci turda ise Dubai 81, Ekaterinburg 41 aldı. İzmir ise 36 oyda kalarak elendi. Dubai ve Ekaterinburg EXPO 2020 için yarışmaya devam ediyor.

EXPO 2020'nin hangi kentte düzenleneceğini belirlemek üzere toplanan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada ikinci turda 36 oy alan İzmir elendi.
     
BIE üyesi 167 ülke delegesinin katıldığı Paris'teki OECD binasındaki toplantıda yapılan oylamada Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai 87, Rusya'dan Ekaterinburg 41, Türkiye'den İzmir 36 oy aldı.
      
İkinci turda en az oyu alan İzmir bu sonuçla elendi.

İZMİR'DE HÜZÜN

İzmir'in EXPO 2020 oylamasının ikinci turunda elenmesi şehirde üzüntüyle karşılandı.
     
İzmirli iş adamları oylamayı Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) meclis toplantısında kurulan dev ekrandan takip etti.
     
İlk turda Brezilya'nın aday şehri Sao Paulo 'nun elenmesiyle heyecanlanan İzmirliler, İzmir'in yarıştan nasıl birinci çıkacağına dair yorumlarını birbirleriyle paylaştı. İkinci turdan ikinci şehir olunması halinde İzmir'in EXPO'yu kazanacağını ifade eden işadamları, ikinci tur sonucunu heyecanla bekledi.
     
İkinci turda İzmir'in 36 oy ile elenmesi oylamayı izleyenleri üzdü.

Fransa'nın başkenti Paris'teki EXPO 2020 ile ilgili karar oylamasının yapılacağı oturum öncesi aday kentler son sunumlarını gerçekleştirdi.Dubai, Sao Paulo ve Ekaterinburg, sunumlarında kentlerinin avantajlarını, EXPO'yu neden istediklerini, konuşmalar ve video gösterileriyle anlattı. Sao Paulo'nun sunumu sırasında, mini bir canlı konser de delegelere verildi.

AFRİKA ÜLKELERİNE YOĞUN MARKAJ

Bu arada lobi faaliyetleri de devam ediyor. Özellikle Afrika ülkelerine yoğun bir markaj var.

Özellikle Dubai’ye dönük oy verme ihtimali olan Afrika ve Arap ülkeleriyle Rusya’ya oy verebileceği düşünülen Orta Asya ülkelerine yönelik çalışmalar halen sürüyor.

Bir de aşamalı ikinci oylamaya yönelik çalışmalar var.  Kulis çalışmaları bu yönde yoğunlaştı.

Geri sayım başladı... Dubai ve İzmir favori...

OYLAMA 15.30'DA BAŞLADI

EXPO’ları düzenleyen 167 ülkenin üye olduğu BIE Genel Kurul toplantısı, Paris’teki OECD binasında yapılıyor. EXPO 2020’nin hangi şehirde yapılacağının belli olacağı oylama ise Türkiye saati ile 15.30’da başladı.

 İzmir, listede 3'üncü sırada yer alıyor. Bu sene ilk kez elektronik sistem yerine sandık başında oy kullanılacak.

İLK SUNUMU DUBAİ, SON SUNUMU İZMİR YAPTI

Oylamadan önce 11.30’dan itibaren aday ülkeler sunumlarına başladı. İlk sunumu Dubai yaptı. Dubai’nin ardından Sao Paulo, Ekaterinburg ve en son da İzmir sunum yaptı.

Dubai adına sunumu aynı zamanda projenin yöneticilerinden de olan Reem Al Hashimy yaptı.

 MİNİ CANLI KONSER

Dubai, Sao Paulo ve Ekaterinburg, sunumlarında kentlerinin avantajlarını, EXPO'yu neden istediklerini, konuşmalar ve video gösterileriyle anlattı. Sao Paolo'nun sunumu sırasında, mini bir canlı konser de delegelere verildi.

İZMİR'İN SUNUMUNU DEFNE SAMYELİ YAPTI

Ekaterinburg'un ardından İzmir son sunumunu yaptı. Sunuculuğunu Defne Samyeli'nin yaptığı İzmir'in son sunumunda ilk konuşmayı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gerçekleştirdi. Salona girmeden önce değerlendirmede bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Hayırlısı olsun. EXPO'nun kazanılması için tüm gayreti gösterdik" dedi.

ERDOĞAN'DAN MESAJ: İZMİR EXPO İÇİN EN İDEAL ŞEHİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BIE delegelerine mesajı video görüntüsüyle yayınlandı. Başbakan Erdoğan mesajında, "EXPO 2020, Akdeniz, Balkanlar, Kafkasya açısından büyük önem taşıyor. İzmir, 48 ülkeye 1.5 miyar insana üç saatlik mesafede olması nedeniyle EXPO için ideal. EXPO için hükümet olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. 8 bin 500 yıllık tarihiyle İzmir, sizleri asla unutamayacağı misafirperverlikle en iyi şekilde ağırlayacaktır. İzmir'den desteğinizi esirgemeyin. Herkes için sağlık idealini hep birlikte gerçekleştirelim" dedi.

İZMİR LİSTEDE 3. SIRADA

Karar oylaması yerel saat 14.30'da başladı. 167 BIE delegesi, oy kullanacak. İzmir, liste de 3'üncü sırada yer alıyor. Bu sene ilk kez elektronik sistem yerine sandık başında oy kullanılacak.

HOCAEFENDİ DE DESTEK VERMİŞTİ

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin, “Olimpiyatla kaybedilen, EXPO ile kazanılabilir.” sözüyle açık destek verdiği EXPO 2020 için dünyanın dört bir yanında açılan Türk okulları da seferber oldu. Bu okullar, İzmir’in EXPO 2020’yi alması için, bulundukları ülkelerde büyük gayret gösterdi. Okullar ve işadamları, 27 Kasım’da Paris’te yapılacak oylamada Uluslararası Sergiler Bürosu delegesi üyelerinin Türkiye lehine oy kullanması için girişimlerde bulundu.

İZMİR'İN TANITIM FİLMİ BÜYÜK ALKIŞ TOPLADI

Bakan Müezzinoğlu'nun ardından İzmir'in ikinci tanıtım filmi, barkovizyonlar aracılığıyla salona sunuldu, büyük alkış topladı.

HER TURDA EN AZ OY ALAN ŞEHİR ELENECEK

Sunumlardan sonra başlayan oylamada ilk iki turda oyların üçte ikisini alan şehir kazanacak. Her turda en az oy alan şehir elenecek. Üçüncü ve final turunda ise çoğunluğu alan şehir ve ülke EXPO 2020’yi düzenlemeye hak kazanacak. Genel Kurul salonunda dört ayrı sandık kuruldu, delegeler kabinlerde kapalı şekilde oylarını kullanıyor.

KOCAOĞLU: EN DENEYİMLİ ADAY İZMİR

Sunum öncesi açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in 2005 yılından bu yana EXPO'ya hazırlandığını, adaylar arasında en deneyimli ekip olduklarını belirtti.

"İzmir hangi kritere bakarsanız bakın daha avantajlıdır" diyen Kocaoğlu, kent güvenliği, doğal güzellikler, tarihi zenginlik, insanların EXPO organizasyonuna yatkınlığı ve EXPO felsefesine uyum konusunda diğer adaylardan daha iyi olduklarını söyledi.

Kocaoğlu, "İzmir'in en iyi aday olduğunun BIE delegelerince de onaylanmasını bekliyoruz. Bunun için çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyoruz, vicdanen müsterihiz, elimizden geleni yaptık" dedi.

Dün düzenlenen resepsiyona katılımın çok iyi olduğunu, aldıkları geri dönüşlerin moral verdiğini de anlatan Kocaoğlu, bugünü zaferle tamamlamak istediklerini kaydetti.

'YAKIŞIR İZMİRİME'

EXPO 2020 için Paris'te bugün yapılan oylama öncesi Türkiye'de nefesler tutuldu. Tarihi Saat Kulesi çevresinde "Yakışır İzmirime" sloganlı afişler yer alıyor.