SON DAKİKA
haberL haberR
14 facebook twitter googleplus

Ekonomi

13 Ocak 2012 Cuma, 15:31
Gönder
Yazdır
A
A
Ana Sayfa » Ekonomi » Genç yaşta emeklilik geliyor haberi

Genç yaşta emeklilik geliyor

Genç yaşta emeklilik geliyor
Hükümet, erken emekliliği sağlayan 'Süper emeklilik' üzerinde çalışıyor...
Tasarruf oranları tarihi düşük seviyelere inince devlet harekete geçti. Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlanıyor. Erken emekliliği sağlayan 'süper emeklilik' üzerinde de çalışılıyor.

Tasarruf oranları yüzde 12'lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışma başlattı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı.

Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor.

VERGİ TEŞVİKLERİ ARTACAK


Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor.

 Hazine'nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor.

MEVDUATTA VADEYİ UZATMA HEDEFİ

Tasarruf paketinin bir diğer ayağını ise mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi ayarlamaları oluşturacak. 650 milyar liraya ulaşan mevduatın yaklaşık 560 milyarı 3 aya kadar ve daha kısa vadede tutuluyor. 1 yıla kadar ve daha uzun vadedeki mevduatın toplama oranı ise sadece yüzde 5.4.

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklarda vadeye göre farklılaşma adımları, stopajın da kademelendirilmesiyle güçlendirilecek. Halen stopaj vade ayrımı olmaksızın yüzde 15. Daha uzun vadeli mevduata düşük stopaj uygulaması üzerinde duruluyor.

MART'A KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR


Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu'na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.
hala 20 yılda emekli olmayı umut edenler var ya pes.tamam 30 sene önce orlama yaşam 60 dı.şimdi 70 e çıktı.siz 60 da öleceğinizi garanti edin bizde 20 yaşında emekliliği geri getirelim.ayıptır.20 yıl ödeyip 30 yıl maaş almak.38 yaş +30 yıl emekli = 68 tabii senden sonrada çoluk çocuk maaş alacak
hasan karalı - 23:58, 14 Ocak 2012 Cumartesi
o kadar da abartmayin.avrupada emekli olunduktan sonra toplu para verilmiyor.calisirken 1700-1800 euro alan emekli oldugunda 600-700 euro aliyor.yani her yerin kendisine göre artisi eksisi var.bazi durumlara da türkiyedekiler iyi durum da.haksziliga ugrayanlar da tabii ki hakkini arayacak.
Alper - 03:16, 14 Ocak 2012 Cumartesi
hic sizlanmayin,bu partiler sizlerin oyuyla iktidara geliyor,her secimde olmayacak vaatlere bile bile yades diyorsunuz,dunyanin her yerinde sag partiler aynidir,hep aylikla calisani somurur,patronlarin kesesini doldurur,her turlu beles tevikide verirler,calisana geldimi,secim zamani akilalrina gelir
mesut - 23:14, 13 Ocak 2012 Cuma
süper emeklilikten önce gasp edilmiş hakkımız verilse...sayın babacan.bizim yirmi yılda emekli olacağımıza dair,kazanılmış hakkımız varken;bu gözardı edilerek yeni kanunlara tabi tutulduk.oysa yeni kanunlar yeni memurları kapsamalıyken biz eski memurları da kapsadı.lütfen öncelikle buna eğilin
hakkı alınmış memur - 22:04, 13 Ocak 2012 Cuma
aldiginiz ayliga emekli ikramiyesine zam isteyebilirsiniz bu sizin isteginiz ve arzunuzdur.ama vijdansizlar,allah korkusu yok ahirette hesap veremezler bu resmen nankorluktur bunlari diyenin ilk once aynaya bakmasi gerekir aladdin tezcan efendi ve memur emeklisi biri
yalniz 03 - 20:55, 13 Ocak 2012 Cuma
sizler memur emeklisinin emekli olurken ek ödeneğini kesmeyin şimdi emekli oluruz binlerce emekli olacak insanlar var. şu yani 2012 maaşım 2000 tl oldu emekli olursan 1050 tl alacağım olurmu bu kadar kesinti editör dikkate alınmasını istiyoruz
Maça İhsan - 20:19, 13 Ocak 2012 Cuma
biraz sukretmesini bileceksiniz.29 binlira emeklilik ikramiyesine isyan ediyor ve biriside 1200,1300 lira emekli ayligina avrupada emeklilik ikramiyesi diye birsey yok memurada gelince 1300,1400 avro emekli olan memurda 900,1000 avro alir.en ucuz ev 650 avro ,ekmek 1.50/2 avro devamini var yazacam
yalniz 03 - 19:11, 13 Ocak 2012 Cuma
garip isimli arkadaş son derece isabetli bir yorum yapmış tamamen katılıyorum şu andaki asgari ücretle kim tasarruf yapabilirki ?
gerçekler acıdır. - 18:20, 13 Ocak 2012 Cuma
hey allahtan korkmazlar bu ülkede biri 6.300-tl alırken bir memur emeklisi adam disek çürütmüş okumuş 1,2,3 gibi derecelere gelmiş 30-35 yıl emek etmiş ama ne yazıkki 1.200-tl veya 1.300-tl.gibi gülünç bir rakamda maaş alıyo ülkemiz yönetimi için çok ama çok ayıp.allah gani rahmet etsin erbakan hoca
memur Emeklisi biri.. - 18:09, 13 Ocak 2012 Cuma
2002 yılında karşı oldukları herşeyi kendileri yapar oldular. devlet kadrolarındaki şişliğe karşıydılar, devlet memurlarının altında ki resmi araçların fazlalığına karşıydılar. resmi makamdaki özel uçaklara karşıydılar. ama misli misli fazlasını aldılar, hemde en lüksünü. kıyak emeklilik gene geldi.
fahrettin caymaz - 17:10, 13 Ocak 2012 Cuma
çözümü çok basit herkezi sgk kapsamına alacaksın kaçağı önleyeceksin avrupada olduğu gibi yabancıların pirimi çok olacak ayrıca işv pirim oranlarını düşüreceksin sgk nın yıllık bütçedeki payını % 5o arttıracaksın 9000 gün ve 25 yılını dolduran kadın erkek herkezi emekli edeceksin gençlere iş lazım
hakan - 17:00, 13 Ocak 2012 Cuma
lütfen facebook'taki emeklilikte yaşa takılanlardan bir üye bunun bize bir faydası var mı?emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak?açıklayabilirmi?
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR - 16:40, 13 Ocak 2012 Cuma
ne yaparsanız yapın bu ekonomi dikiş tutmaz dışarıdan borç para alacaksın sanayin ihracatın üretmeden ithalatla dönecek para 75 milyon içinde 500 bin kişide toplanmış devamlı cari açık vereceksin millette para yokki tasarruf yapsın bo rçla alışveriş yapıyor böyle ekonomi duvara toslar sonu yok.
garip. - 16:08, 13 Ocak 2012 Cuma
önce aldığımızla karnımız doysun da;tasarruf sonraki iş!
MEMUR - 15:54, 13 Ocak 2012 Cuma
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Obama sözünü kesen kişiye öyle bir tepki verdi ki
 • Obama sözünü kesen kişiye öyle bir tepki verdi ki
 • Burhan Kuzu'dan Altan Tan'a şok sözler
 • Polis annesinden göz yaşartan sözler
 • 12 yaşındaki Nihat'ın vurulma anı kamerada


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURT‘Sivil’ 28 Şubat...
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKKörü körüne Cemaatçiyim
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞCumhurbaşkanı doğru söylüyor, havuz medyası gereğinden fazla özgür!
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARKürt ruleti
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZTımarhaneden haberler
 • Gökhan BACIKGökhan BACIK“Davutoğlu sendromu”
 • Faruk MERCANFaruk MERCANHidayet Karaca
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARGöksel’den umutsuz âşıklara ilaç: Sen Orda Yoksun
 • Perihan ÇAKIROĞLUPerihan ÇAKIROĞLUÇipras, 240 milyar euro’luk borcu ne yapacak?
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANDualarımız İbrahim Tatlıses’le
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANGeleneksel kıdem fonu günleri
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELTavşanın yediği, hastalıklara şifa…
 • Ali DEMİRELAli DEMİRELKur’an ve sünnet şiddete dayanak gösterilebilir mi?
 • Cüneyt TANMANCüneyt TANMANBöyle maça 4 gol lüks
Erhan BAŞYURT‘Sivil’ 28 Şubat...

FOTO GALERİ

 • 5 bin yıllık mumyada yeni gelişme
 • Ortadoğu’nun ilk fotoğrafları
 • Ünlü çocuk oyuncuların değişimi
 • Sarımsak tüketmek için 8 neden
 • Arda Turan ayakkabı fırlattı
 • Kadın girişimci ceset torbası üretiyor
 • Kosova'da eylemlere devam kararı
 • Düzce'de zincirleme kaza: 5 yaralı
 • Sağlıkta geleceğin 10 mesleği
5 bin yıllık mumyada yeni gelişme